Profesjonalne odzyskiwanie danych

Dysk komputerowy

Procedura odzyskiwania danych w naszym laboratorium.

Do naszej firmy trafiają różne przypadki. Podczas wieloletniej praktyki wypracowaliśmy swoje własne metody data recovery. Zanim nastąpi odzyskiwanie danych, to nośnik poddawany jest wstępnym oględzinom oraz przeprowadzana jest diagnoza, która potwierdza czy odzyskanie danych jest możliwe i jaki byłby koszt wykonania takiej usługi. Diagnoza wstępna jest bezpłatna.

Odzyskiwanie danych w przypadku uszkodzeń logicznych

– robimy obraz dysku na serwer (konwersja bajt do bajtu). Następnie kopiujemy tzw. klon nośnika z serwera na nasz dysk. Dopiero wtedy używamy narzędzi do naprawy uszkodzonych danych, robimy listę plików i przekazujemy ją klientowi.

Odzyskiwanie danych z dysków uszkodzonych mechanicznie, elektronicznie bądź obydwa przypadki naraz.

Najpierw staramy się naprawić taki nośnik. Nie jest to typowa naprawda dysku, która gwarantuje jego dalsze niezawodne użytkowanie. Ta czynność jest niezbędna aby zrobić maksymalny obraz dysku na serwer.

Czasami jest taka sytuacja, że dysk posiada 3 talerze i 6 głowic – czyli dane znajdują się na 6 powierzchniach. Niestety jedna z powierzchni talerzy jest nie do odczytania. Wtedy robimy obraz z 5 powierzchni talerzy i staramy się maksymalnie odtworzyć dane. Są przypadki uszkodzenia zapisu serwisowego dysku. To jest miejsce gdzie dysk ma zapisany nr seryjny itp. Po zastosowaniu odpowiedniego urządzenia nośnik jest rozpoznawany w BIOS i można z niego odczytać dane. Gdy już uda nam się naprawić np. uszkodzony dysk, wtedy robimy jego klon na serwer. Następnie procedura przebiega podobnie jak w przypadku uszkodzeń logicznych.
Kopie nośników trzymamy na serwerze zazwyczaj przez 14 dni. Czas ten możemy przedłużyć na życzenie klienta. Taka sytuacja ma miejsce np. gdy prowadzimy śledztwo komputerowe i dane z badanego nośnika potrzebne są w okresie późniejszym jako materiał dowodowy w sądzie.