Computer Forensics

Computer Forensics – Informatyka śledcza
Na czy polega ta usługa? – wyjaśnimy to na kilku przypadkach jakie do nas trafiły:

Firma ubezpieczeniowa zaniepokojona wysokością strat jakie przedstawił poszkodowany właściciel spalonej fabryki przesłała nam uszkodzony dysk do analizy, na którym znajdowały się stany magazynowe. Po naprawieniu spalonego dysku okazało, się że po terminie tragedii były przeprowadzane operacje na dysku. Dysk został sformatowany i nadpisany parę dni po pożarze. Udało się odzyskać częściowo stare informacje oraz dowiedliśmy rozbieżność w deklarowanych danych.

Pewien zagraniczny pisarz zwrócił się do nas o potwierdzenie daty pisania książki, którą archiwizował na dyskietce. Sprawa dotyczyła praw autorskich, a konkretnie fragmentów powieści, które zostały wykorzystanie przy pisaniu scenariusza filmu fabularnego. Film powstał długo po napisaniu przez pisarza tej książki i odniósł spory sukces. Nasza opinia trafiła do sądu w sprawie którą wytoczyli adwokaci pisarza.

Firma reklamowa po rozstaniu się ze swoim handlowcem stwierdziła, że na służbowy telefon zaczynają dzwonić klienci dopytując się o zlecenia, które nigdy oficjalnie nie miały u niej miejsca. Ponieważ dysk został kilkakrotnie sformatowany oraz wgrano nowy system trudno było coś konkretnego ustalić. Otrzymaliśmy jednak słowa kluczowe od zleceniodawcy wg których mieliśmy przeszukać dysk i okazało się, że odtworzyliśmy szereg rozmów prowadzonych poprzez komunikatory internetowe, działające na szkodę firmy zlecającej. W efekcie okazało się, że w ramach stanowiska służbowego prowadzona była tzw. „spółdzielnia”, a zyski trafiały do handlowców z branży na konto utworzonej przez nich firmy.

Firma handlowa, która zauważyła znaczny spadek obrotów u jednego z handlowców postanowiła się z nim rozstać. Jakież było jej zdziwienie, gdy zaraz po tym fakcie handlowiec przeszedł do konkurencji. Otrzymaliśmy nośnik na którym pracował handlowiec i zauważyliśmy, że często do jego komputera podłączony był dysk przez port USB i były tam kopiowane dane handlowe firmy. Jednocześnie zbadaliśmy aktywność internetową użytkownika po dowiedzeniu się, że firma się z nim rozstaje. Okazało się, że w tym okresie wzrosła ilość logowań do prywatnego bezpłatnego konta, gdzie wysyłał pocztę na adres min. do firmy konkurencyjnej oraz częste odwiedzanie internetowych serwisów z branży.

To tylko niektóre przykłady tej specyficznej usługi.